• Estrellas blaugranas

    Els Directius

    Han passat molts directius pel F.C.Barcelona i alguns han marcat la línia de la secció de bàsquet a través de la seva cooperació i bona feina

    Va néixer el 8 de Maig de 1912

    Delegat de la secció de bàsquet des del 1942

    Directiu del Club des del 1946

    Fundador i primer President de l’Associació d’Antics Jugadors de Bàsquet del F.C.Barcelona (1976)

    Va ser el primer dirigent del bàsquet barcelonista. Elegit pel llavors president Enrique Piñero, li va correspondre l’organització total de la secció, la segona fundació després de la guerra civil. Durant el mandat d’Agustí Montal, al costat d’un grup d’exjugadors va crear l’Associació de Veterans, de la qual va ser el seu primer president.

    ENRIC LLAUDET I PONSA

    Va néixer el 25 de setembre de 1916
    Va morir el 15 d’agost de l’2003
    President del Barça des del 7 de juny de 1961 (substituint a Miró-Sans) fins el 17 de gener de 1968 (substituït per Narcís de Carreres).

    Com a directiu responsable de la secció es va guanyar la primera Lliga espanyola (temporada 1958-59) i dos anys després, ja com a president, va decidir retirar la secció, que va passar a jugar en l’última categoria.

    EDUARDO PORTELA MARÍN

    Va néixer a Barcelona el 30 d’Agost de 1934
    Va ser entrenador i director esportiu en diferents ocasions.
    President de l’ACB (Associació de Clubs de Bàsquet) i de la ULEB (Unió de Lligues Europees).
    Entrenador del primer equip barcelonista durant tres temporades a partir de 1965 va deixar la banqueta per convertir-se en director esportiu (des de 1971 a 1980). Durant aquest període va tornar a exercir de primer entrenador per la marxa de Todor Lazic i va guanyar la Copa del Rei en 1979.

    RAMÓN CIURANA

    Va néixer a Albi (Lleida) el 13 de Juliol de 1936 i va morir el 18 de Març del 2019.
    Va ser jugador i posteriorment directiu del Sant Josep de Badalona fins que es va incorporar al FCBarcelona com responsable de la secció de bàsquet a l’any 1970. Va deixar el Barça amb l’arribada a la presidència de Josep Lluís Núñez al juny de 1978 desprès de guanyar la Copa a Saragossa.

    AGUSTÍ MONTAL


    Va néixer el 5 d’abril de 1934
    Va morir el 22 de març de l’2017
    President des del 18 de desembre de 1969 (substituint a Narcís de Carreras) al 18 de desembre de 1977 (substituït per Raimon Carrasco).
    Empresari tèxtil i fill d’un expresident barcelonista, sota el seu comandament es va inaugurar al Palau Blaugrana, que va marcar un abans i un després de la secció.

  • Estrellas blaugranas

    Els Directius

    Han passat molts directius pel F.C.Barcelona i alguns han marcat la línia de la secció de bàsquet a través de la seva cooperació i bona feina

    JOSEP LLUÍS NÚÑEZ CLEMENTE


    Va néixer el 7 de setembre de 1931
    President des l’1 de juliol de 1978 (substituint a Raimon Carrasco) fins el 23 de juliol de 2000 (substituït per Joan Gaspart).
    Ha estat el president barcelonista que més títol ha guanyat amb la secció de bàsquet, fruit de la seva dedicació i a una forta inversió econòmica. Va associar el seu mandat a Aíto García Reneses, que va ser el seu entrenador gairebé exclusiu.

    SALVADOR ALEMANY I MAS


    Va néixer el 30 de novembre de 1944
    Va presidir la secció de bàsquet des de 1986 a 2003 i va ser vicepresident del club.
    Ha estat el dirigent més carismàtic i el que va aconseguir una major independència. Empresari de nivell, va saber adaptar-se intel·ligentment a un món que no coneixia i va formar l’equip que va guanyar la primera Eurolliga (2003).

    JOAN LAPORTA I ESTRUCH


    Va néixer el 29 de juny de 1962
    President des del 15 de juny de 2003 (substituint a Joan Gaspart) a 30 de juny de l’2010 (rellevat per Sandro Rosell).
    Va heretar l’equip campió de l’Eurolliga, però en l’estiu del 2003 -recentment arribat a la presidència- va reestructurar la secció i el canvi no va donar bons resultats. Va seguir preocupant-se i invertint en el bàsquet i va aconseguir un altre gran equip que va donar al club el segon gran títol europeu (2010).

     

     

    SANDRO ROSELL I FELIU

    Va néixer el 6 de març de 1963 a Barcelona
    President des l’1 de juliol de l’2010 (substituint a Joan Laporta) al 23 de gener de l’2014 (rellevat amb Josep Maria Bartomeu).
    Va mantenir la línia de la secció (pel que fa a pressupost i dedicació). Xavi Pascual va ser el seu únic entrenador.

    JOSEP MARIA BARTOMEU


    Va néixer el 6 de febrer de 1963
    President de la secció des de l’1 de juliol de 2010.
    President des del 23 de gener del 2014 al 9 de juny del 2015 i després del 20 de juliol del 2015
    Exjugador de bàsquet i responsable de la secció abans d’arribar a la presidència del club, sempre ha estat al costat de la secció i de l’Associació de Veterans.

Newsletter

Informa't de les nostres activitats per mail:

Copyright © 2016 - Associació d'antics jugadors de bàsquet del F.C. Barcelona